Bebek ve Banyo

İçsel huzur ve mutluluğunuzu arttıran hamilelik döneminden sonra artık anneliğe terfi ettiniz. Eğer ilk kez anne oluyorsanız; bir insanın tüm hayatının size bağlı olması sorumluluk duygunuzu arttırarak sizi biraz stres yapmış olabilir. Planlı ve düzenli bir şekilde davranırsanız bu stresi yenebilir, zamanla herşeyin yoluna girdiğini görebilirsiniz.
Ona, iyi bir anne olmak ve iyi bakmak için kolları sıvadığınıza göre banyo konusunda neler yapabileceğinize gelebiliriz. Ebeveynlerin bilinçsiz ve yanlış davranışları bebeğin ömür boyu suyla ilişkisini etkileyebilir. Bu yüzden öncelikle banyo yaptıracağınız yer oldukça önemli. Bunun için bebek küveti, fileler gibi oldukça çok seçenek bulunmakta. Ancak, banyo yaptırırken özellikle annenin stres olmaması gerekmektedir. Çünkü bebek annenin tüm stresini algılayacaktır. Yıkayacak kişinin ya da annenin rahatlıkla yıkayabileceği şekilde yerinizi ayarlamalısınız. İsterseniz bebeğinizi kucağınızda, isterseniz de bebek küvetlerinde filede yıkayabilirsiniz. Her durumda bebeği düşürmeden yumuşak bir şekilde tutmalısınız. Bebeği file üzerinde ya da bebek küvetinde yıkayacaksanız bir diğer kişi koltuk altlarından tutmalıdır. Kucağınızda olacaksa bir elinizin avuç içi kafasının altında iken aynı elinizi kolu ense ve sırta destek vermeli, diğer elinizle de kalça kısmından tutmalısınız. Bu durumda 2. kişi de yıkama işlemini gerçekleştirmelidir.Yıkama işlemine başlamadan önce yanınıza havlu,saç ve vücut için şampuan, yıkama süngeri, bebeğin kıyafetleri, bez, pişik kremi, tarak almalısınız. Kış aylarında iseniz bebek ıslanınca normal sıcaklıktaki odada üşüyebileceğinden, yıkayacağınız ortamı 2-3 derece daha fazla ısıtmanız gerekmektedir. Suyun sıcaklığına gelirsek dirsek testi bunun için oldukça idealdir. Yani suyun sıcaklığını anlamak için dirseğinizi suya sokun eğer çok soğuk ya da çok sıcak gelmiyorsa bebeğinizi yıkayabilirsiniz.
Bebeğim olduğunda çeşitli bebek kitaplarından su sıcaklığının 35 derece olması gerektiği bilgilerini almıştım. Ve bir sıvı termometresi alarak suyu 35 derece yaptım. Yapmaz olaydım!!! Bebeğim bu ilk deneyimden sonra suyu soğutmama rağmen her banyoda morarana kadar ağladı. Ta ki kendini bir şekilde ifade edene kadar. Benim çocuğum bir kış bebeği idi. Bu yüzden mi yoksa bu kötü banyo tecrübesinden mi yoksa erkek olduğu için mi bilemiyorum ama hala soğuğa yakın ılık su ile yıkanır.
Her neyse.. Yaz aylarında yıkayacaksanız ortam zaten sıcak olacağından tek dikkat etmeniz gereken şeyin hafif de olsa bir esinti olmaması olacaktır.İlk banyolarda yalnız yıkamamanızı tavsiye ederim. Hem sizin için hem de bebeğin rahatı için imkanınız varsa yanınızda size yardımcı olacak biri varken banyo yaptırınız. Özellikle baba ile bebeğin iletişiminin gelişmesi için yanınızda babanın olması ikisinin iletişimi için büyük bir fırsat olacaktır.İlerleyen zamanlarda hem bebeği tanımış olacak hem de tecrübe kazanacağınızdan bebeği tek başınıza yıkayabilirsiniz.
İlk banyo Belki stresli olacaktır ama diğerlerinin keyfine varmaya çalışın.:D
Keyif dolu, bebişli günler..

İlgili Yazılar
Bebeklerde Gaz ve Kolik
Doğuma Hazırlık
Hamilelik Psikolojisi
Hamilelikte Beslenme


Not: Yukarıda verilen tüm bilgiler tamamen şahsi kanaatlerdir. Sağlığınızla ilgili tüm bilgiler için bir uzmana danışınız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Görüş fikir soru ve yorumlarınızı bekliyoruz...