Bebeklerde Gaz ve Kolik

Bebeğiniz uzun bir bekleyişten sonra dünyaya geldi! Ne kadar küçük ve güzel değil mi? Tamamen masum ve size muhtaç! Onu mutlu etmek ve sağlıklı bir ömür geçirmesini sağlamak artık bizlerin elinde. Elinizden geleni yapacağınıza eminim. Ancak, bazı şeyler bizim dışımızda gelişeceğinden elimiz kolumuz bağlı bebeğimizin bu sorunlarla baş etmesini izlemekten başka çare yok.
Bunlardan biri de gaz sancıları ve kolik diyebileceğimiz problemlerdir. Yalnız şunu belirtmek isterim ki gaz problemi ve kolit birbirinden farklılıklar göstermektedir. Gaz problemi bebeğin gaz çıkaramama ya da çok gazlı olmasından dolayı sürekli gaz çıkartma isteğinin olmasından kaynaklanan problemlerdir. Kolit ise her gün, hemen hemen aynı saatlerde nedeni bilinmeyen sebeplerden dolayı ağlama, bacaklarını karnına çekerek kasılma, gaz çıkaramama gibi huzursuzluklara denir.
Bebeğinizin gaz problemleri için yapabileceğiniz pek çok şey bulunmaktadır. Bunlarda ilki ve mutlaka yapmanız gereken şey bol bol masaj ve hareket yaptırmak olmaktadır. Masajı sırtına ve karnına bastırmadan, yumuşak yumuşak ovarak yapabilirsiniz. hareketler arasında ise bisiklet hareketi olukça etkilidir. Bebeği sırt üstü yatırın. Ayak bileklerinden tutarak bisiklet sürme hareketini yaptırın. 15 saniye kadar yaptıktan sonra bebeğin bacaklarını karnına doğru itin. Muhtemelen o sırada gaz çıkartacaktır. Bu hareketi bir müddet yapın ama bebeği çok da yormamaya çalışın. Benim oğlumda bu çok etkili bir hareketti. Ancak etrafımdaki bebeklerde işe yarayan bazı yöntemlerden de bahsetmek istiyorum. Çünkü hangi bebeğe hangi yöntemin iyi geleceği hiç belli olmuyor. Örneğin elma yağı! Bebeğinizin alerjik durumunu da göz önüne alarak kullanınız. Elma yağını aktarcılarda bulabilirsiniz. Bebeğin göbeğine ve ayak altına sürünce etkili olduğu söyleniyor. Karnı sıcak tutmak da ayrı bir yöntem. Bir de eğer emziren bir anne iseniz yediklerinizin gaz yapan gıdalar olmamasına dikkat ediniz. Örneğin ben, bebeğim 15 günlük iken cibez yemiştim. Ve bebeğimi acile kaldırıp serum vermek zorunda kalmıştık. Çünkü 8 saat boyunca ağlamaktan emememişti. Cibez karnıbaharın olgunlaşmamış halidir. Buna benzer gıdalar arsında bulgur, nohut, kuru fasulye, gazlı içecekler aklıma gelenlerden sadece birkaçı. Bu sancılar genelde 4 ya da 5 aylıkken geçmektedir.
Bebeğinizin karnı doydu, banyosunu yaptı, altı temiz, uykusu da yok, ama neden ağlıyor? İşte bu hiç bir sebep yokken her gün aynı saatlerde olan ağlama nöbetlerine kolit denmektedir. Kolit 2 haftayı doldurmuş bebeklerde 9. aya kadar görülebilmektedir. Ancak, genellikle 2. ayda başlayarak 4. ayın sonunda bitmektedir. Ama bu bebekten bebeğe değişiklik gösterebilir. Eğer şanslı iseniz bu sorunlarla karşılaşmayan nadir ailelerden olabilirsiniz.
Kolit'in sebebi henüz tıpta netlik kazanmamasına rağmen çözümü ile ilgili pek çok denenmiş, olumlu sonuç alınmış seçenekler bulunmaktadır.Benim bebeğimin akşam 19 gibi başlayarak en geç 11 de biten huzursuzlukları vardı. Ne yapsak olmadı. Bebeklerin anne karnındaki sesleri özlediği için bu huzursuzlukları yaşadığını düşünen bazı bilim adamları olduğunu ve bu seslerin çamaşır makinesi, saç kurutma makinesi, müzik, su sesi gibi olduğunu da duymuştum. Müzikle başladım.Sonuç : hüsran ! Sonra su sesi; o da işe yaramadı. Ama saç kurutma makinesi inanılmaz bir şekilde işe yaradı. Evet biraz başımız ağrıdı ama bebeğim rahatlamıştı bu da bana yetti.
Size naçizane bir tavsiyem olacak. Bu dönemde lütfen kendinize fazla yüklenmeyin. Çünkü ne yaparsanız yapın bebeğiniz bu döneme girdiyse bununla başa çıkmayı başaracak ve düzelecek. Merak etmeyin. Onun bu dönemde size ihtiyacı var. Kendinizi yıpratırsanız ona tam olarak yardımcı olamazsınız. Unutmayın bu geçici bir hastalık!
Sağlıklı mutlu bebişler dileğiyle...

İlgili Yazılar
Bebek ve Banyo
Doğuma Hazırlık
Hamilelik Psikolojisi
Hamilelikte Beslenme

Not: Yukarıda verilen tüm bilgiler tamamen şahsi kanaatlerdir. İlgili konularla alakalı tüm bilgiler için bir uzmana danışınız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Görüş fikir soru ve yorumlarınızı bekliyoruz...