Doğuma Hazırlık


Karnınız artık kocaman! Doğum yaklaştı! Heyecan dorukta! Azıcık da stres var.. Ama çok güzel ve eşsiz bir duygu değil mi? Hem sizin sağlığınız hem de bebeğinizin sağlığı için bu günün kusursuz geçmesini istiyorsunuz. Bu doğrultuda size bir kaç hatırlatma ve tavsiyem olacak.

  •  Doktorunuzun tahmini doğum zamanından 2 hafta önce valizinizi mutlaka hazırlayın. Bu valizde bebek ve size ait ihtiyaç olabilecek her şeyi alın. Bebek için bence 3 takım kıyafet yeterli olacaktır. Eğer sorunsuz bir doğum yaşar ve en fazla 1 gece hastanede kalırsanız bu rakam yeterli. Bence bu 3 takımın içinde zıbınlık kadar gereksiz bir şey yok. Neden mi? Çünkü bebek doğduğunda göbek bağı olacak ve yaz da olsa kış da olsa bebek üşüyebileceğinden siz onu emzirdikçe beli açılacak ve o narin cilt rahatsız olacak. İşte bu yüzden. Unutmayın doğum yaptığınızda siz ne giyiyorsanız bebeğe 1 kat fazlasını giydirmeniz gerekmektedir. Hem abartarak bebeği sıkmamak hem de az giydirerek onu üşütmemek adına bu sağlıklı bir ölçüdür (bence). Kıyafetlerin içinde eldiven, bere, çorap, patik mutlaka olmalıdır. Bunlarla birlikte bebek battaniyesi ya da örtüsü, alt bezi ve örtüsü, pudra ya da pişik kremi, hastaneden çıkartırken toz almaması için ince bir tülbent, emzirirken işinize yarayacak mendil ya da bezler, sütünüzün gelmeme ihtimaline karşın 1 adet hazır mama, biberon, kaşık. Kendiniz için ise yine 3 tane iç çamaşırı, 3 tane pijama, çoraplar, hırka ya da sabahlık gibi bir üst, kanamanız olacağından kadın bağları yani orkit, tarak, mendil, ıslak mendil, telefon şarjı, terlik. Hastane çıkışında giyeceğiniz kıyafet, makyaj malzemeleri :) alabilirsiniz. Hazırladığınız valiziniz kolay bir yerde hazır olarak sizi beklesin. Ne olur ne olmaz!
  • Hastane uzakta ya da fazla bilmediğiniz bir yerde ise önceden, sakin bir zamanınızda, gideceğiniz yolları tespit ederek ne kadar sürede orada olabileceğinizi öğrenin. Bu durum daha çok babanın görevi oluyor ama yine de hatırlatmakta fayda var.
  • Doktorunuzun ve eğer sabit bir yardımcısı varsa mutlaka telefon numaralarını alınız.
  • Eğer özel hastanede doğum yapacaksanız, doğum yapacağınız ve yatacağınız odaları ziyaret edebilir, hemşirelerle görüşmeler yapabilirsiniz. Devlet hastanesinde de aynısını yapabilirsiniz. Ancak, nöbetteki ekip değişebileceğinden ve yoğunluklarından çok fazla bilgi veremeyebilirler. Eğer ilk çocuğunuzsa ve başınızda emzirme tecrübesi olmuş herhangi biri yoksa hastanedeki hemşirelerden mutlaka kısa bir emzirme eğitimi isteyiniz. Talebiniz ret edilmeyecektir. Özellikle ebeler bu konuda oldukça eğitimli ve tecrübeli olduklarından bence bir sorununuz olmasa bile doğumdan hemen sonra sizin süt durumunuzu kontrol ve bebeğin emmesi ile tavsiyeleri için mutlaka görüşün. Diğer olabilecek sorunlar için hastanedeki bebek ve doğum uzmanları size yardımcı olacaklardır.
  • Vee bence en önemli ve öncelikli hazırlanması gereken konuya geldik. Kendiniz! Kendinizi doğuma psikolojik olarak hazırlamaya çalışın. Özellikle ilk doğumlar için bu oldukça zor gibi gözükse de yapılabilirlik düzeyi oldukça fazla. Eğer siz de benim gibi bildiğiniz şeylerden korkmayan bir insansanız, yapacağınız doğum çeşidini araştırın ve etrafınızdaki annelere ayrıntıları sorun ve bir nebze rahatlayın! Eğer duymak istemiyorsanız, doğumu anlatan herkese açıklıkla bunları duymanın sizin için iyi olmayacağını söyleyerek, kırmadan, konuyu kapatmasını sağlayabilirsiniz. Eşiniz ve etrafınızdaki insanlardan bu konuda yardım isteyiniz. Korkularınızı paylaşarak azaltabilirsiniz. Eminim onlar da size yardımcı olacaklardır. Hatta bu konuda doğumu yapacak doktorunuzla konuşabilirsiniz. Sonuçta 100'lerce doğumu gerçekleştirmiş ve en doğru bilgiye sahip olan kişi odur. Kısaca normal doğumdan bahsetmem gerekirse herkesin bir klasik anlatımını ben de kullanacağım; " sancı çok ama doğum olur olmaz her şey bıçakla keser gibi bitiyor". Günümüzde de bu sancıların acısını azaltmak için uzmanlarımız çeşitli yöntemlere başvurduklarına göre normal doğumdan korkacağınız pek bir şey kalmıyor. Sezaryende ise doğum esnasında hiç bir şey hissetmeyeceksiniz. Ameliyathane girdikten sonra bir de bakmışsınız bebeğiniz doğmuş. Bu kadar basit. Tabi sonrasında biraz ağrı oluyor ama bu ağrılar dikiş ağrısı değil. Sonuçta fark etmeseniz de bir operasyon geçirdiniz. O kadarcık olacak! Bu durum kişiden kişiye değişiklik göstermesine karşın genelde 6-7 günde bitmektedir.
Günümüzde teknolojinin ne kadar geliştiğini ve çok fazla sayıda bayanın bu durumu yaşadığını düşünürseniz, doğum gözünüzde büyümeyecektir. Böylece bebeğiniz de endişeden uzak sakin bir doğum yaşayacaktır.

Not: Yukarıda verilen tüm bilgiler tamamen şahsi kanaatlerdir. İlgili konularla alakalı tüm bilgiler için bir uzmana danışınız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Görüş fikir soru ve yorumlarınızı bekliyoruz...