Hamilelere 5 tavsiye!!

Güzel duyguların yanı sıra sıkıntılı dönemleri olan hamilelik, pek çok kadının hayalini kurduğu bir şeydir. Bedenin değişmesi, kusma gibi bazen pek çok fiziksel sıkıntılar yaratabilen bu süreçte dikkat edilmesi gereken çok şey varmış gibi gelir. Ancak, aslında bu o kadar karmaşık bir durum değildir. Hamileliğinizi psikolojik açıdan daha rahat geçirebilmeniz için sizlere hazırladığım, bu 4 maddelik tavsiyeyi okumanın, sizi bir nebze de olsun rahatlatacağını düşünmekteyim.
  • Olumsuzlukları Dinlemeyin!
Konusunda uzman olmuş kişiler dışında sağlığınız, bebeğinizin sağlığı, hamilelik dönemi ve hamilelik dönemi sonrasındaki insanlarla olacak ilişkileriniz hakkında konuşan kimseyi takmayınız. Biz bu blogda yayınladığımız tüm yazılarımızda belirttiğimiz gibi "herhangi bir sorun ya da sorunuz olduğunda bir uzmana danışmanız gerekmektedir. Bu blogta olduğu gibi, size tavsiyeler veren her normal insan, sadece kendi tecrübelerini size aktarabilir. Konu ile ilgili eğitim almadan, sorunu evrensel ve bilimsel bakış açısıyla değerlendirmek olanaksızdır.
Ülkemizde hiç kimse kötü niyetli olmamakla birlikte herkes her şey hakkında mutlaka bir fikre sahiptir. Ya da kendisi olmasa bile bir yakını sizinle aynı sorunu mutlaka yaşamıştır. Kaçın :D Yani mümkünse dinlememeye çalışın. Mümkün değilse de karşı tarafı hiç kırmadan dinleyerek teşekkür edin! Ama kafanıza o anlatılanları lütfen takmayın. Dediğim gibi sorular ve sorun için bir uzmana gidin! 
Anlatmaya çalıştığım lütfen yanlış anlaşılmasın. Kaçın derken işin esprisi o! Tabi ki güvendiğiniz insanlara danışacaksınız. Tabi ki benzer hikayeleri dinleyerek kendi yaşadığınız sorunla değerlendirmelerde bulunacaksınız. Ben sadece olumsuz olanları kafanıza takmamanız gerektiğinden bahsediyorum. Eğer fiziksel ya da ruhsal bir sorununuz varsa mutlaka bir uzmana danışmalısınız.
  • Oyalanın!
Çalışan bir kişi değilseniz ve bu ilk hamileliğiniz ise kendinizi pek boş bırakmamaya çalışın. Hamilelik hormonlarından doğabilecek psikolojik gerginlik ve sıkıntı halleri sizi yalnızken daha da etkileyebilir. Bu gibi durumların önüne geçmek için kendinize bir hobi ya da uğraş bulmaya çalışarak, kafanızı sürekli meşgul edebilirsiniz. Böylece yalnızken kafanızda sizi sıkıntıya sokabilecek düşüncelerle boğuşmamış olacaksınız.
  • Mutlu Olun!
Sizin her türlü ruh halinizin bebeğin de ruh haline yansıdığı bilgisinin doğru olduğunu düşünürsek, yapmanız gerekenlerden birinin "mutlu olmak" olduğu mutlaktır. Mutlu olmak, herkes için göreceli bir kavram olmasına karşın pek çok kadın küçük şeylerden mutlu olmaktadır. Siz de bu sınıftansanız, işiniz oldukça kolay. Bu konuyla ilgili etrafınızdaki insanlardan da yardım isteyebilirsiniz.
  • Ona Hazırlanın!
Bebeğiniz doğduğunda bilin ki, koşulsuz bir sevgiyi hissedeceksiniz. Bebeğiniz güzel de olsa çirkinde olsa, herhangi bir hastalığı olsa da olmasa da o size her zaman "harika" gelecek. Şimdiye kadar yaşamadığınız bir sevgiye, şimdiye kadar sevmediğiniz kadar fazla bir bağ ile bağlanacak ve bunu taa içinizde hissedeceksiniz. İnanın abartmıyorum!!


  • Çekinmeyin!
Herhangi bir ortamda sizi rahatsız eden bir durum varsa bunu dile getirmekten çekinmeyin! Unutmayın hayatınızda isteklerinizi söyleyebileceğiniz, en haklı sebebe sahip tek dönemdesiniz. Hamilesiniz! Yoruldunuz, oturmak istiyorsunuz. Mutlaka dile getirin. Ancak, bunu sinirli ya da şımarık bir halde değil her zamanki doğal halinizde, karşınızdakini rencide etmeden söyleyiniz. Tamam hamilesiniz ama bu size karşınızdakini üzme hakkını vermez. Etrafımdaki bazı hamilelerin çekindikleri için anlık fiziksel ya da ruhsal sıkıntılarını paylaşmadıklarını görmekteyim. Bu durum sadece anne adayını değil bebeği de etkilediğinden çekinmeden ve kırmadan dile getirmekte fayda var diye düşünüyorum. 

Bebişlerinizle sağlık dolu günler...İlgili Yazılar
Bebeklerde Gaz ve Kolik
Doğuma Hazırlık
Bebek ve Banyo
Hamilelikte Beslenme
Not: Yukarıda verilen tüm bilgiler tamamen şahsi kanaatlerdir. İlgili konularla alakalı tüm bilgiler için bir uzmana danışınız.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Görüş fikir soru ve yorumlarınızı bekliyoruz...