Hamilelik Psikolojisi

Bir kadın için en mutlu dönemler arasında 1. sırayı alan hamilelik ham fizyolojik hem de psikolojik açıdan farklı deneyimlerin olacağı bir dönemdir. İstisnalara girmeden genel olarak hamilelik dönemindeki psikolojiden bahsetmek gerekirse ilk 3 ayda anne adayı daha çok kendini huzursuz ve kaygılı hissedebilir. Bunun kaynağı elbetteki hormonel değişimlerdir. Bu dönemde fiziksel  (kusma, mide bulantısı, baş ağrısı gibi)  şikayetler yani ön planda olduğundan psikolojik sıkıntıların bunlardan kaynaklandığı düşünülebilir. Ancak, hormonel değişimler hem fiziksel hem de psikolojik açıdan anne adayını etkilemeye başlamıştır. Yine ilk 3 aylık dönemde anne adayı bebeğini hiç hissetmediği için kendisini hamile gibi hissetmez. Bu yüzden bebeği ile herhangi bir iletişimde bulunamadığı için kaygı ve endişe içinde olabilir.
Tüm bu şikayetler olumsuz duyguların ötesinde 4-5-6. aylar yani ikinci 3 aylık dönemde anne adayı yavaş yavaş bebeğini hissetmeye başlar. Bu durum ona mutluluk ve huzur verir. 2. 3 aylık dönem mutlu geçer.
Son 3 aylık dönemde ise annenin endişeleri yine hormonel değişimlerden dolayı artacaktır. Bebeğime nasıl annelik yapacağım?, İyi bir anne olabilecek miyim?, Bebeğim sağlıklı doğacak mı?, Ya ona bir şey olursa? gibi pek çok soru kafasında dönmeye başlayacak ve kaygı düzeyi artacaktır. 7-8-9. aylarda artan kaygı düzeyi annenin hem kişiliğine hem çevresel faktörlerine (huzurlu bir aile ortamı ya da stressiz bir iş ortamı gibi) bağlıdır.

Ama tabi ki bu dönemi harfi harfine bu şekilde geçireceksiniz diye de bir kural yok. Bu tamamen genel beklenen hamilelik ile ilgili istatistiki verilerin sonuçlarıdır. İstisnalar kaideyi bozmaz ama ben bir istisna olarak bu dönemleri hiç yaşamadığımı belirtmek isterim. Kişilik itibari ile eğlenmeyi, gülmeyi ve harekeli bir yaşamı hep sevdim. Sanırım bu yüzden de hamileliğim çok mutlu ve huzur dolu geçti. Yukarıda bahsettiğim hiç bir olumsuzluğu yaşamadım. Dişlerimi fırçalarken midemin bulanması hariç :)
Hatta 8 aylık hamile iken eşimle Cem Yılmaz'ın bir sinema filmine gitmiştik. O kadar çok kahkaha attım ki eşim filmin 2. yarısında sürekli bana bakmıştı. Çünkü kendimi sıkmaktan her an doğuracağımı düşünerek endişelenmişti. Bunu duyunca da ayrı bir gülme krizi geçirmiştim :D
Uzun lafın kısası; siz şimdi hamile olduğunuz için bunları araştırıyorsunuz ve bence çok da iyi yapıyorsunuz. Ancak, bence bunlardan hiç etkilenmeyin. Çünkü hiç kimsenin hamileliği aynı olmuyor. Olumluya kendinizi şartlandırın ki olumlu olsun!

İlgili Yazılar
Bebeklerde Gaz ve Kolik
Doğuma Hazırlık
Bebek ve Banyo
Hamilelikte Beslenme

Not: Yukarıda verilen tüm bilgiler tamamen şahsi kanaatlerdir. Sağlığınızla ilgili tüm bilgiler için bir uzmana danışınız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Görüş fikir soru ve yorumlarınızı bekliyoruz...