Kanserli Hasta Yakınının Mutluluğu

Kanser günümüzün tam olarak çare bulamadığı hastalıklardan biridir. Bu hastalık ve bunun gibi pek çok hastalık, fiziksel sorunların yanında psikolojik sorunları da getirmektedir. Bu hastalığa bakış açısı, çevresel faktörler (arkadaş, akraba davranışları vb) ve fiziksel rahatsızlıkların çok fazla olmasından dolayı psikolojik sorunlar yaşanan bir süreçtir. Daha önceki yazılarımda, kanserli hastaya nasıl davranılması ile ilgili pek çok tavsiyem olmuştu. Ancak, şimdi hastaya değil hasta yakını olarak kendimize nasıl davranmamız gerektiği ile ilgili bir kaç şey söylemek istiyorum.
Herkesin bildiği üzre, mutlu olan insan etrafına mutluluk saçar. Bu en güzel bulaşıcı hastalıktır. Ancak, mutluluk gibi mutsuzluğun da bulaşıcı olduğuna inanıyorum ve buna hem şahit oluyorum. Hastanızın mutlu olması hatta fiziksel bakımının en iyi şekilde yapılabilmesi sizin mutluluğunuzdan geçiyor. Siz mutlu olursanız; hastanızın da morali düzelecek, yine siz mutlu olursanız ;fiziksel bakımı daha rahat, içten ve konsantre olmuş bir şekilde yapabileceksiniz.
Peki ama nasıl? Çok kolay, kendinize zaman ayırarak. Eğer mümkünse kendinize ufak ufak da olsa mutluluk kürleri hazırlayın. Kendinizi şımartın. Öncelikle nelerden hoşlanıyorsanız onları yapmak için organizasyonlar yapın. Örneğin; arkadaşlarınızla buluşun ya da onların size gelmesini sağlayın. Örgü örün, televizyon izleyin, müzik dinleyin, yapboz yapın, kitap okuyun, sinemaya gidin... Eğer varsa hayvan fuarına giderek o sevimli kedi ve köpüşlerle oyalanın. Spor, alışveriş yapın.Yağmurlu bir havada balkonda okkalı bir kahve için. Yani hoşunuza ne gidiyorsa, maddi olanağınız nelere elveriyorsa onu yapın. Ama sonuçta yüzünüzde ufak bir tebessüm, içinizde rahatlama ve huzur hissi olsun.
Eğer şanslı hasta yakınlarındansanız; sizi şımartabilecek, nazınızı çekebilecek, sizin mutlu olmanız için uğraşabilecek birine sahipsiniz demektir. Bu eşiniz, en yakın arkadaşınız ya da bir akrabanız olabilir. Ama bu kesinlikle hastanız olmasın. Onun dışında birisi olsun ki siz de hem hastalıktan bir nebze de olsa uzak durabilin. Böyle bir insana sahipseniz onunla zevkli ve neşeli dakikalar geçirmek için mutlaka zaman yaratın.
Kendinize zaman ayırarak etrafa ve hastanıza daha verimli olabilirsiniz. Böylelikle hayatınız ve hayatını etkilediğiniz insanların hayatı daha sağlıklı ve mutlu olacaktır.
Kendinizi mutlu ederek, etrafa bu hastalığı her zaman bulaştırmanız dileğiyle...


İlgili yazılar
Kanserle Tanışma
Kanserle İlk Gün
Nasıl Söylesem
Beyin Tümörü ve Tedavi Süreci Psikolojisi
Kanserli Hastalara Nasıl Davranılmalıdır?

Kanserle Mutlu Olmanın YolarıNot: Yukarıda verilen tüm bilgiler tamamen şahsi kanaatlerdir. İlgili konularla alakalı tüm bilgiler için bir uzmana danışınız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Görüş fikir soru ve yorumlarınızı bekliyoruz...