Mantarlarla Kanser Tedavisi

Kanser, tedavi sürecinde hastaya fiziksel olarak yorgunluk ve zaman zaman da maalesef acı veren bir süreçtir. Hasta yakınları ise en yakınlarının bu acıyı çektiğini gördükçe, belki de hastanın çektiği acıdan kat kat daha fazla olan, o yürek acısını çekmektedirler. Tedavi süreci devam ederken, hasta yakınları kendilerini sık sık çaresiz hissetmektedirler. Halbuki, doktorlar hastanın tedavi olabileceğinden ümitli oldukları için bu süreci başlatmışlardır. Bu ümidin varlığı sık sık unutulmaktadır. Ümitsizliğe düşmek, bilinen bazı gerçekleri unutmak, hasta yakınları için oldukça normaldir. Çünkü hasta yakınlarının büyük bir çoğunluğu, çeşitli sebeplerden dolayı, psikolojik destek alamamaktadırlar.
Bu nedenledir ki, hasta yada yakınları bazı arayışlara girmektedirler. Tedavi edebilecek ve acı vermeyecek bir şeyler bulmaya çalışılmaktadır. Yukarıda anlattığım tüm süreçlerden, bir hasta yakını olarak bizzat geçtiğim için siz hasta yakınlarını yüreğimden hissederek anlayabiliyorum. Bu "Allah, düşmanıma bile vermesin" dedirten bir acıdır. Ancak çok önemli iki uyarıda bulunmak istiyorum. Birincisi; tıbbi tedavi süreci bitmeden ya da doktorunuza danışmadan hastanıza herhangi bir bitki kürü, çay, ot ve benzeri bir şey vermeyiniz. Çünkü tedavide kullanılan ilaçlar, doğal da olsa, sizin vereceğiniz bitki ile etkileşimde bulunarak hastanıza zarar verebilir.
Eğer doktorunuza danıştıktan ve onay aldıktan sonra araştırmaya başladıysanız, ikinci önemli uyarıma gelmek istiyorum. Araştırmalarınız esnasında; nereden olursa olsun, edindiğiniz bilgilerin profesyoneller tarafından yapılan araştırmalar sonucunda varılan sonuçlara dayandığından emin olmalısınız. Yani okuduğunuz bilgide "yapılan araştırmalara göre..." diye bir ibare varsa bile şu sorunun cevabını mutlaka alıyor olmalısınız; "araştırmayı kim, ne zaman yapmış?". Eğer okuduğunuz yayın ve benzeri bilgi kaynağında bu soruların cevabı yoksa bu bilgiye itibar etmeyiniz! Çünkü iletişim çağında olduğumuz bu dönemde bilgi kirliliği oldukça fazla mevcut durumda. Risk almamalısınız.
Bu mantıktan yola çıkarak elime geçen bir yayını tavsiye etmek istiyorum. Aslında tavsiye eden ben değilim, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi :) diyebiliriz. 2015 Ocak ayında ilk baskısı yapılan " Mantarların Kanser Tedavisinde Kullanımı" adlı kitabın editörlüğünü yapan Prof. Dr. Handan Ak yapmış. Mantarla ilgili a'dan z'ye her şeyden bu kitapta bahsetmekte.
Kitabın içeriğinde oldukça fazla faydalı bilgi mevcut. Mantarların binlerce yıldır pek çok hastalığın tedavisinde kullanıldığını biliyor muydunuz? 4500 yıl öncesine ait Mısır hiyarogliflerinde mantar ve ölümsüzlüğün ilişkilendirilmesi bunun en somut örnekleri arasındaymış. Bunun sebebinin ise; kanser hücrelerini öldürme etkisi, bağışıklığı arttırması, antioksidan olması ve yeni oluşumları engelleyici olduğunu Prof. Dr. AK kitabında ayrıntılı bir şekilde anlatmakta.
Kitaba göre; mantarın sıklıkla tüketilmesi halinde; kanserden koruyucu etkisi olmasının yanı sıra, mantarlardan elde edilen biyoaktif maddelerin kanser tedavisindeki yan etkileri azalttığı, tedaviye direnci gelişen hastalarda etkili bir tedavi stratejisi oluşturduğu görülmektedir.
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Yayın Bürosu'ndan temin edebileceğiniz bu kitabı aynı zamanda kargo yolu ile de temin edebilirsiniz. Her ay "ayın kitabı" başlığı altında çıkartılan kitaplar şimdilik 5 ile 10 TL arasında ücretlendirilmiş.

Kitapta emeği geçenler

Prof. Dr. Hikmet Hakan AYDIN
Prof. Dr. Canfeza SEZGİN
Doç. Dr. Erbil KALMIŞ
Uzm. Dr. Sevcan ATAY
Uzm. Dr. Atike Pınar ERDOĞAN
ellerinize, emeğinize sağlık..
İlgili yazılar
Kanserle Tanışma
Kanserle İlk Gün
Nasıl Söylesem
Beyin Tümörü ve Tedavi Süreci Psikolojisi
Kanserli Hastalara Nasıl Davranılmalıdır?

Kanserle Mutlu Olmanın Yolları

Kanserli Hasta Yakınının Mutluluğu
Not: Yukarıda verilen tüm bilgiler tamamen şahsi kanaatlerdir. İlgili konularla alakalı tüm bilgiler için bir uzmana danışınız.
Kaynak: Mantarların Kanser Destek Tedavisinde Kullanımı- Editör Prof Dr. Handan AK

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Görüş fikir soru ve yorumlarınızı bekliyoruz...