Bebeğimle Eğlence (3 ay ve üzeri için)

Dünyanın en güzel duygusu "annelik". Anne olmak, içinde o tarif edilmez büyüklükteki sevgiyi hissetmek, bir insanın eğitiminde baş rolde olmak... Biz kadınların bu duyguları yaşayabiliyor olması büyük bir mutluluk ve şans. Ancak her annenin mutlaka bu güzel duyguların yanı sıra çeşitli konularda endişeleri vardır. Bu endişelerin başında bebeğine en iyi eğitimi vermek gelmektedir.

Çocuklarımıza verebileceğimiz eğitim öncelikle evde başlamaktadır. Okul eğitiminden önce evde yapabileceğimiz, hatırı sayılır derecede fazla aktivite bulunmaktadır. Bu aktiviteler gelişimin doğru zamanda ve olması gereken sürede ilerlemesine büyük katkıda bulunur.

Sizlere 3 ay ve üzeri bebekler için birkaç aktivite ve beraber eğlenceli vakit geçirebileceğiniz etkinliklerden bahsedeceğim. Öncelikle bahsedeceğim aktiviteleri uygulayabilmeniz için bebeğinizin içinde olduğu ay, ilgi alanlarının yanı sıra sizin ve bebeğinizin fiziksel, ruhsal olarak huzurlu olması çok önemlidir. Bunlardan herhangi birinin eksikliğinde aktiviteden bebek de siz de zevk alamayabilirsiniz. Bahsedeceğim aktiviteler oldukça basittir. Her aktivite için maksimum 20 dakika geçirebilirsiniz. Çünkü bebeğiniz bu süreden önce sıkılacak ya da dikkati dağılacaktır. Merak etmeyin bu oldukça normaldir.

3 ay ve üzeri için etkinlikler;

  • Ce ee Oyunu: Bildiğimiz "ce e" oyunu. Bebeklerde "nesne sürekliliği" kavramı geç oluştuğundan bu oyun onlar için oldukça eğlenceli ve heyecanlıdır. Her ce e yaptığınızda şaşıracak ve heyecanlanacaktır. Nesne sürekliliği; kişi ya da nesnelerin bebeğin görüş açısından çıktığı anda doğada yok olmadığının farkına varması anlamına gelmektedir. Bebeklerin annelerini görmediği anda panik olmalarının nedenleri arasında bu sebep de sayılabilir.
  • Ayna Oyunu: Bebeğinizi kendisini görebileceği şekilde bir aynanın önüne yatırın. Öncelikle çok şaşıracak, sonra kendisini inceleyecek hatta aynayı yalamaya bile çalışacaktır. Zaman zaman aynadan da ce-e oyununu oynayabilirsiniz. Bu durum onun kahkahalar atmasına sebep olabilir.
  • Şişe Oyunu: Plastik ya da kırılmaz malzemeden olabilecek şişeleri temizledikten sonra içine çeşitli malzemeler koyun. Şişenin ağzını sıkıca kapattıktan sonra bebeğinize verin. Kristof Kolomb'un Amerika'yı keşfettiği andaki yüz ifadesini bebeğinizin yüzünde görebilirsiniz. Aslında bu oyun biraz da çıngırağa benzemektedir. Ancak çıngıraktan farkı içindeki malzemeleri görebiliyor olmasıdır. Şişenin içine su ya da çay gibi renkli olabilecek herhangi bir sıvı koyabilirsiniz. Sıvının ses çıkartabilmesi için şişeyi yarım doldurunuz. Diğer şişelere boncuk, fasulye, mercimek, makarna, düğme, ip ve benzeri başka malzemeler de koyabilirsiniz.
  •  Su Oyunu: Eğer yaz aylarındaysanız, bu oyun esnasında bebeğinizin üşümesi yönünde endişeleriniz olmayacaktır. Evde kullandığınız büyük bir tepsi ya da kovanın içine 1 cm'yi geçmeyecek kadar yükseklikte su koyunuz. Bebeğinizi duruma göre içine oturtabilir veyahut sizin desteğinizle suyun yanına da oturabilir. Amaç elleri ile suya temas ederek keşfetmesini sağlamaktır.
  • Karıştırma Oyunu: Bir sepet, karton kutu ya da bez kutu gibi içine nesneler koyabileceğiniz ve bebeğinize zarar vermeyecek bir kap seçiniz. İçine yine bebeğinize zarar vermeyecek malzemeler koyunuz. Ve bebeğinizi bu kutunun önüne oturtarak ona kutuyu gösteriniz.Bakın neler oluyor :) O malzemelerin her birini dikkatle inceleyerek dışarı çıkartmalardan tutun da beğendiklerini yemeye çalışmalara kadar pek çok değişik tepki sizi bekliyor. Sepetin içine koyabileceğiniz malzemeler arasında peluş oyuncaklar, toplar, kağıtlar, torba ve yumuşak şişe gibi pek çok malzemeyi sayabiliriz. Özetle evdeki uygun nesneler diyebiliriz.


Dikkat edilmesi gerekenler:

  • Yukarıda belirttiğim tüm aktiviteleri uygularken bebeğinizi asla yalnız bırakmayınız! Ona çok dikkat etmeli, materyallerin kendisine zarar vermemesi için gözünüz hep bebeğinizin üstünde olmalıdır.
  • Belirttiğim tüm aktiviteler, genelleme yapılarak verilen tavsiyelerdir. Bebeğiniz, bu aktiviteleri yapmak istemeyebilir. Bu durumda hiç ısrarcı olmayınız. Sonuçta her yetişkinde olduğu gibi bebeklerde de ilgi alanları farklılıklar gösterebilmektedir.
  • 3 ay ve üzeri bebekler için tavsiyelerde bulunduğumuz etkinliklerin, bulunduğunuz koşullar içinde, bebeğinizin sağlığını tehdit edebileceğini düşünürseniz, kesinlikle uygulamayınız.


Sizin ve bebeğinizin eğlenceli vakit geçirmesi için basit ama etkileyici aktivitelere eklemeler yapacağım. Bir daha ki yazımda 6 ay üzeri etkinlikler olacak.

Mutlu, sağlıklı bebişli günler...
Not: Yukarıda verilen tüm bilgiler tamamen şahsi kanaatlerdir. İlgili konularla alakalı tüm bilgiler için bir uzmana danışınız. Yazıda bulunan fotoğrafların tüm hakları ve sorumluluğu tarafıma aittir. Fotoğrafların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı yasaya göre suçtur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Görüş fikir soru ve yorumlarınızı bekliyoruz...