Bebeğimle Eğlence (1 yaş ve üzeri için)

Çocuğunuz bebeklikten yavaş yavaş çıkmaya başladı. Artık duygularını size ifade etmeye çalışıyor, sevgisini size daha çok hissettirmeye başladı. Gittikçe daha da şirinleşiyor değil mi? Sizlere bu şirinler için yine ev ortamında, herhangi bir masrafa girmeden yapılacak birkaç aktivite örneklerinden bahsedeceğim. Bu aktiviteler esnasında; hem çok eğlenecek hem de pek çok şeyi keşfetmiş olacak. Bu sırada, sizin de eğleneceğinizi düşünüyorum. Ancak bu aktiviteleri yapacağınız zaman sizin ve bebeğinizin sakin, sabırlı olduğu bir zamanı seçmelisiniz. Bebeğiniz her etkinlikte maksimum 20 dakika geçirecektir. Eğer daha fazla zaman geçirirse, şanslısınız demektir :) Çünkü; bu yaşlarda odaklanma süresi oldukça kısadır.

1 yaş ve üzeri için aktiviteler;

  • Rüzgar Gülü: Evde rahatlıkla yapabileceğiniz rüzgar gülü sayesinde, bebeğinizin nefes egzersizi yapmasını sağlayabilirsiniz. Yanda bulunan resimde rüzgar gülü yapımını göreceksiniz. Gülü yaptıktan sonra, bir pipet ya da çubuğa yapıştırınız. Önce siz üfleyerek bebeğinize nasıl yapılacağını gösteriniz. Bu etkinlikte, başta başarılı olmayabilir ama sabırla, zaman zaman rüzgar gülünü çıkartarak, denemeler yapmasını sağlayınız.
  • Oyun Hamuru: Hazır alabileceğiniz gibi evde de rahatlıkla yapabileceğiniz oyun  hamurunun tarifini aşağıda vermekteyim. Ancak sizi uyarmam gereken 1, 2 konu var; bunlardan birincisi; bebeğiniz oyun hamuruyla oynarken onun yanından ayrılmadan sürekli onu takip etmeniz gerekmektedir. Çünkü, bu yaştaki bebekler ellerine geçen herşeyi ağızlarına atmaya bayılırlar. Her ne kadar evde de yapmış olsak, sonuçta çiğ, pişmemiş bir malzeme olduğundan ağızlarına atmaları uygun olmayacaktır. Bir diğer konu da hamuru; göz, burun delikleri ve kulak gibi önemli organlarına sokma denemeleri yapmaya çalışabilecek olmalarıdır. Bu konuda da dikkatli olmamız gerekmektedir.
Oyun Hamuru Tarifi: 1 su bardağı suyun içine 3 su bardağı un, 2 çorba kaşığı sıvı yağ ve 4'de 1 su bardağı tuzu katarak yoğurunuz. Hamurunuza renk vermek istiyorsanız 1 su bardağı suyun yerine; yeşil için ıspanak suyu, sarı için zerdeçal, kahverengi için kahve, kırmızı için ise vişne suyu ya da pancar suyu kullanabilirsiniz. Ya da yukarıdaki gibi tarifi yapıp, vereceğiniz renk sayısı kadar hamuru parçalara ayırınız. Her parçaya farklı bir renk için sebze suyunu katarak tekrar yoğurunuz. Kıvamı çok cıvık olursa biraz daha un katabilirsiniz.

  • Okuma: Bu örneği 6 Ay ve Üzeri Aktiviteler yazımda da vermiştim. Ancak bebeğimizin yaşı ilerlediğinden, bu sefer beklentilerimiz biraz daha artacak. İmkanlar dahilinde; dergi, resimli kitap, gazete vb. yani ne varsa onu çıkartınız. Çocuğunuzu kucağınıza oturtarak, kitabı açınız. Kitabı seçerken onun daha önceden tanıdığı nesneler ve hayvanların da olmasına dikkat ediniz. Resmi parmağınızla gösterirken " bu nedir" diye sorunuz. Eğer bildiği bir şeyse, onun cevap vermesi için bekleyiniz. Muhtemelen bebeğiniz bu yaşlarda pek konuşamıyor olacaktır. Ama yine de ondan cevabı bekleyiniz. Örneğin bir top gösterdiniz ve "bu ne" diye sordunuz. Bebeğiniz top yerine "ii" dedi. "aferin" diyerek diğer resme geçiniz. Böylece onu konuşmaya teşvik etmiş olacak ve oyundan zevk almasını sağlayacaksınız. Bilmediğini düşündüğünüz nesneleri sorunca da cevabı siz veriniz.

  • Toplu Oyun: 3,4 tane ya da size uygun gelen sayıda, temiz A4 kağıdını buruşturarak top haline getiriniz. Tabi evde gerçek bir top varsa o da olur :) Bebeğinizin kavrayarak tutabileceği ama ağzına sokamayacağı kadar büyüklükte bir top seçiniz. Yere oturtup, karşısına da siz oturunuz. Topu yerden yavaşça yuvarlayarak ona gönderiniz. Topu tuttuğunda size yerden atmasını söyleyerek ona yardımcı olunuz. İlk denemelerde başarılı olamayacaktır. Ancak topu alıp, her ne şekilde olursa olsun atması bile oldukça büyük bir başarıdır. Yapamasa bile "aferin" demeyi unutmayınız.
  • Bul, Hisset, Anla: Kırılmayacak derin bir kabın, kavanozun içine kuru fasulye, mercimek ya da nohut gibi kuru baklagillerden koyunuz. Kavanozun içine küçük bir oyuncak koyunuz ama oyuncak dışarıdan gözükmemeli. Ve bu oyuncak bebeğinizin çok iyi tanıdığı bir oyuncak olmalıdır. Oyuncak olması şart değil. Ancak bebeğiniz iyi tanıdığı bir nesne olması şarttır.
  • Taklit: Çocuklar hayvanları çok severler. Hayvanların adlarını söyleyerek, çıkardıkları sesleri taklit ediniz. Bebeğiniz hem çok eğlenecek hem hayvanları ve seslerini öğrenmiş olacak hem de konuşma egzersizi yapmış olacaktır. Taklidini yapabileceğiniz, bir kaç örnek vermek gerekirse; kedi, köpek, yılan, inek, eşek, ördek, kuş, kurbağa, horoz, tavuk, aslan vb.
  • Su Değirmeni: Her çocuk banyo yapmayı sevmez ama suyla oynamaya bayılırlar. Mutfak tezgahı ya da banyoda uygun ortamı hazırladıktan sonra bebeğinizin önüne neredeyse tamamı su dolu bir leğen koyunuz. Eline 2 ayrı, boş ve kırılmayan bardak veriniz. Bu maşrapa, plastik bardak da olabilir. Bardaklar onun elindeyken; leğenin içinden bardağa su doldurup diğer boş bardağa suyu koyunuz. Hem sesi hem de görüntüsü çok hoşuna gidecektir. Ve sonra hiç müdahale etmeden onu izleyiniz. Tabi güvenliği için arada müdahaleler mutlaka olacaktır.
Çocuklarımız bizler için çok önemli. Onlara elimizden geldiği kadar sabırlı yaklaşabilmek ve hayata doğru insan olarak hazırlamak bizlerin elinde. Bu yazıyı okuduğunuza göre siz de benim gibi düşünüyor ve elinizden gelen herşeyi yapmaya çalışıyorsunuz. Umarım sizlere bir nebze yardımcı olmuşumdur.

Unutmayın! Çocuklarımız boş bir defter. Bu defteri biz yazacak ve biz okuyacağız.

Not: Yukarıda verilen tüm bilgiler tamamen şahsi kanaatlerdir. İlgili konularla alakalı tüm bilgiler için bir uzmana danışınız. Yazıda bulunan fotoğrafların tüm hakları ve sorumluluğu tarafıma aittir. Fotoğrafların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı yasaya göre suçtur.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Görüş fikir soru ve yorumlarınızı bekliyoruz...