Bebeğimle Eğlence (6 ay ve üzeri)
Her zaman, her koşulda en iyiyi ve güzeli hak ettiğini düşündüğümüz çocuklarımız için yapabilecek o kadar çok şeyimiz var ki.. Henüz bir bebekken bile yapacağımız ufacık bir hareket, onun ilerideki hayatında büyük bir rol oynayabilir. Bu nedenle sizlere, küçücük bebeklerimiz için, öz bakımın dışında, yapılabilecek oldukça fazla şeyin olduğunu belirtmek istedim. Aşağıda 6 ay ve üzeri bebekler için etkinlikler bulunmaktadır. Hem eğleneceğiniz hem de eğitici olduğunu düşündüğüm bu aktivitelerin devamı gelecek.


6 ay ve üzeri için aktiviteler:

 • Bu Ne Oyunu: Bu oyunda aslında baş rolde siz bulunmaktasınız. Çünkü soruyu siz
  soracak ve cevabını siz vereceksiniz. Bebeğinizin görebileceği şekilde nesneleri parmağınızla göstererek "bu ne" diye sorun. Cevabını da siz verin. Nesneleri parmağınızla gösterirken nesneye parmağınızla dokunun ya da parmağınızı nesneye çok yaklaştırın ki bebek gösterdiğiniz şeyi net olarak görebilsin. Vereceğiniz cevabın genelde tek kelime olmasına dikkat edin. Örneğin "su bardağı" yerine "bardak" derseniz çok kafa karıştırmamış olursunuz. İlla nesnelerle de devam etmek zorunda değilsiniz. Önce kendi burnunuz için "bu ne", "burun" sonra da bebeğin burnuna dokunarak "bu ne", "burun" diyebilirsiniz. Böylece oyunun içine kendisi de girdiğinden hem eğlenecek hem de kendisinde bulunan burnun farkına varacaktır. 
 • Nerede Oyunu: Bu oyun bebeğinizin insanları tanıması ile doğru orantılıdır. Örneğin anne ve baba bebeğin ilk tanıdığı kişiler olduğundan öncelikle onlardan başlamalısınız. "Baba nerede?" diye sorun. Önceleri nasıl cevap vereceğini bilmeyen bebeğinize "Baba burdaaaa" derken parmağınızla da babayı işaret ediniz. İlk zamanlar bebek gözleriyle babayı ararken sonraları parmağı ile göstermeye başlayacaktır.
 • Mıncıklama Oyunu: 6 ay ve üzeri bebekler genellikle gıdaya da başlamaktadırlar. Eğer bebeğinize normal gıda vermeye başladıysanız bu oyunu oynayabilirsiniz. Bir plastik ya da yumuşak bir düz tabağa yoğurt koyunuz. Soğuk olmamasına dikkat ediniz. bebeğinize önlük giydirdikten sonra onun yoğurdu elleriyle mıncıklamasına izin veriniz. Fotoğraf makinenizi yanınızda hazır edin. Çünkü bir kaç dakika sonra bebeğiniz bir yoğurt kazanına düşmüş gibi kirlenecek ve şirin şirin etrafa bakıyor olacak :) Yoğurttan başka bebeğinize uygun olan gıdalarla da bu oyunu oynayabilirsiniz.
 • Hışırtı Oyunu: Bu oyun için dokununca oldukça ses çıkartan bir poşete, iğne ve ipliğe ihtiyacınız olacak. Poşeti yıkayarak temizleyiniz. Her ne kadar yıkamış olsanız da poşet naylon, plastik karışımı bir malzeme olduğundan kanserojendir. Bu yüzden poşeti direk bebeğinize vermeyiniz.Büyük bir kumaş parçasının önce eşit 2 kare parça halinde kesiniz. Bu 2 parçayı üst üste koyunuz. 3 tarafını dikip içine poşeti koyunuz. Sonra da karenin son kenarını dikiniz. En fazla 15 dakikanızı alacak bu işlem bebeğinizin uzun süre oyalanmasını sağlayacaktır. hem poşet sesi olacak hem de poşet bebeğinizle temas etmemiş olacaktır. Kumaşın bebeğinizin yutamayacağı büyüklükte ve temiz olmasına dikkat ediniz. 
 • Okuma Oyunu: Bu oyun yine "nerede ve bu ne" oyunlarına benzemektedir. Aslında bu oyun bebekler için satılan kitaplarla yapılmaktadır. Ancak evdeki imkanlarla da oldukça kolay bir şekilde yapılabilir. Evde resimli kitap, dergi, gazete gibi ne varsa yanınıza alınız. Bebeğinizi kucağınıza oturtunuz. Şiddet, korkunç resimler gibi bebeklere gösterilmesi uygun olmayanlar dışındaki resimleri bebeğinize göstererek, gösterdiğiniz şeyleri isimlerini söyleyiniz. Hatta ona gördüğünüz fotoğrafla ilgili 4-5 cümlelik kısa hikayeler bile anlatabilirsiniz. Kullandığınız materyallere (dergi, gazete) bebeğiniz dokunmak hatta ağzına götürmek isteyecektir, dikkatli olunuz.
 • Yakala Oyunu: Öncelikle bebeğinizi düşme riski olmayan temiz bir yere yüzüstü yatırınız. Bebeğinizin ilgisini çekebilecek renkli herhangi bir nesneye ihtiyacınız var. Bu nesneyi bebeğinizden yaklaşık 50 cm uzağa koyunuz. Amaç bebeği hareket ettirip emeklemeye teşvik etmektir. Ama bebeğiniz nesneyi alamazsa da çabasından ötürü ona nesneyi vererek ödüllendirmeyi unutmayınız.


Dikkat Edilmesi Gerekenler
 • Yukarıda belirttiğim tüm aktivitelerin uygulanması sırasında, bebeğinizi asla yalnız bırakmayınız! Ona çok dikkat etmeli, materyallerin kendisine zarar vermemesi için gözünüz hep bebeğinizin üstünden ayırmamalısınız..
 • Belirttiğim tüm aktiviteler genelleme yapılarak verilen tavsiyelerdir. Bebeğiniz bu aktiviteleri yapmak istemeyebilir. Bu durumda hiç ısrar olmayınız. Sonuçta her yetişkinde olduğu gibi bebeklerde de ilgi alanları farklılıklar gösterebilmektedir.
 • Bebeğinizin bu aktivitelere ilgisi maksimum 20 dakika olacaktır.
 • 6 ay ve üzeri için tavsiyelerde bulunduğumuz etkinliklerin, bulunduğunuz koşullar içinde, bebeğinizin sağlığını tehdit edebileceğini düşündüğünüz zaman kesinlikle uygulamayınız.


Unutmayın çocuklarımız boş bir defter. Bu defteri biz yazacak ve biz okuyacağız.
Not: Yukarıda verilen tüm bilgiler tamamen şahsi kanaatlerdir. İlgili konularla alakalı tüm bilgiler için bir uzmana danışınız. Yazıda bulunan fotoğrafların tüm hakları ve sorumluluğu tarafıma aittir. Fotoğrafların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı yasaya göre suçtur.

2 yorum:

Görüş fikir soru ve yorumlarınızı bekliyoruz...