Çocuğumla Eğlence-2 (3 Yaş+)

Bir önceki "Çocuğumla Eğlence-1" yazımda sizlerle boyama ile ilgili aktivitelerden bahsetmiştim. İçeriğinde oldukça değişik ve fazla aktiviteler olan bu yazı, umarım çok işinize yaramıştır. Bugün ise sizlere evde bulunan çeşitli materyaller ile yapılabilecek, daha doğrusu çocuğunuza yaptırabileceğiniz etkinliklerden bahsetmeye çalışacağım.Toplamda, şimdilik, beş etkinlikten bahsedeceğim. Diğerleri de pek yakında yine bu blogda olacak. Hadi başlayalım :)

 • Tabak mı Dedin?
Ana malzeme olarak kağıt tabak kullanacağız. Tabakla yapabilecek pek çok şey bulunmakta. Bunlardan ilki
 1. Kağıt tabağa çeşitli resimler çizebilirsiniz. Bunun için sulu boyadan pastel boyaya kadar pek çok farklı çeşitte boya kullanabilirsiniz. Resim olarak ise pizza gibi yiyecek resimleri çizerek onları yeme oyunu oynanabilir, surat yapıp onunla konuşabilirsiniz. Tabi hayal gücü sizin, İstediğinizi çizebilirsiniz :)
 2. Maske yapabilirsiniz. Göz, burun ve ağız kısmını delerek çocuğunuza verin. İstediği gibi boyasın. Bıyık, gözlik vb... İşte maske hazır!
 3. Gazetelerden çocuğunuzun seçtiği resimleri keserek tabağa yapıştırabilirsiniz. Yapıştırma işini çocuğunuz yapabilir.
 4. Bir kaç tabağın ortasından bir ip geçebilecek şekilde, delin. Çocuğunuz dilediği gibi boyadıktan sonra da tabakların ortasından ipe geçiriniz. Her tabağı takmadan önce ve sonra tabağın hareket etmemesi ve birbirinden ayrı durması için düğümlemeyi unutmayınız. Düğüm işlemi bittikten sonra ipi biraz uzun bırakınız. Çünkü Çocuğunuz bunu kuyruk yapıp dolaşmak isteyebilir.
 5. Kağıt tabağı istediğiniz gibi boyadıktan sonra dışarıda frizbi yaparak oynayabilirsiniz.

 • Oyun Hamuru
Oyun hamuru dışarıdan rahatlıkla alabileceğimiz bir oyun aracı. Ancak al al nereye kadar. Daha önceki yazılarımda oyun hamuru tarifi vermiştim. Fakat bu sefer biraz daha farklı bir tarif vereceğim. Hem masraf yapmayacaksınız hem de uzun süre muhafaza edebileceğiniz bir materyaliniz olacak. İşte tarif:
Bir su bardağı suya bir kaç damla gıda boyasını katarak karıştırınız. Başka bir tencerede; 1 su bardağı unu, yarım su bardağı tuzu, 1 çorba kaşığı sıvı yağı ve 2 çay kaşığı nişastayı koyunuz. Üzerine suyu dökün. Kısık ateşte karıştırmaya başlayın. Taki katılaşıncaya kadar. Daha sonra da soğuyunca yoğurun. İşte bu kadar basit. Bu hamuru hava almayan bir kapta ya da torbada buzdolabında muhafaza ediniz.

 • Kağıt, Makas!
Henüz 3 yaşında olsa bile, makas kullanmayı öğrenme vakti geldi. Çocuklar için satılan plastik ya da yuvarlak uçlu makaslar satın alın. Almayı tercih etmiyorsanız da stickerlar da yapacağımız etkinliklerde yeterli olacaktır. Tercih ettiğiniz türde bir yapıştırıcı, boş kağıt ve içinde resim olan gazete, dergi gibi ne varsa toplayınız. Bunlarla yapılabilecek pek çok şey var. Bunlar;

 1. Makas ile çocuğunuzun seçtiği resimleri kesmesine ya da stickerları çıkartmasına  yardımcı olunuz. Sonra bu resimleri boş kağıda yapıştırınız. Makas kullanmak çocuğunuzun motor gelişimi için oldukça önemlidir, unutmayınız! Kesip yapıştırdığı kağıdın kurumasını bekleyiniz. Kuruduktan sonra boya kalemleri ile çocuğunuz istediği gibi resimler çizebilir.
 2. Kesme işine başlamadan önce çocuğunuza bir konu bulmanız, onun odaklanmasını sağlayacağı gibi hayal gücünü de çalıştırmasına sebep olacaktır. Örneğin; mutfak oluşturmak. Mutfakta olan herşeyin resmini bularak, yepyeni bir mutfak oluşturabilir.
 3. Çocuğunuza öğretmek istediğiniz şeyleri de bu vesileyle öğretebilirsiniz. Oyun gibi geçecek bu aktiviteden pek çok şey öğrenmiş olarak kalkacaktır. Örneğin; renkleri öğretmek istiyorsunuz ve ilk olarak kırmızıdan başlamak istediniz. Öncelikle ilgi alanı olan iki kırmızı resim bulunuz. "Bu kırmızı bir araba, bu da kırmızı bir kamyon. Şimdi seninle bir kırmızı araba daha bulalım" diyerek hem yardımcı olmuş hem de teşvik etmiş olacaksınız.
 • Kolaj
Kolaj çalışması; çeşitli materyallerin, bir kartona yapıştırılarak oluşturulan resim çalışmasına denir. Materyallerden kasıt; ip, kumaş parçaları, boncuklar, düğmeler, folyo, pamuk, peçete, yün, kaşe kumaş, renkli kağıtlar, küçük parçalar halinde kesilmiş naylon torba parçaları ve imkanlarınız dahilinde bulunan benzeri materyallerdir. Bu malzemeleri bir kartona yapıştırmasına yardımcı olunuz. Ama nereye, hangi malzemeyi, yapıştıracağını, tamamen çocuğunuz karar vermeli.

 • Sakın Atma!
Evde atmak üzere ayırdığınız atıkları temizleyiniz. Yani; yumurta kutuları, karton kutular, tuvalet kağıdı bitiminde ortaya çıkan rulo karton, yoğurt kapları, plastik şişeler gibi. Çocuğunuzun ilgi alanına göre, yine ona sorarak ne yapacağınıza karar veriniz. Robotlar, canavarlar, bebekler, bebek arabaları, gemiler, hayvanlar gibi şeyler yapabilirsiniz. Keserek ve yapıştırarak hayalindeki şeyi oluşturduktan sonra onu boyayabilir, doya doya oynamasını izleyebilirsiniz.

 Unutmayın çocuklarımız boş bir defter. Bu defteri biz yazacak ve biz okuyacağız. Not: Yukarıda verilen tüm bilgiler tamamen şahsi kanaatlerdir. İlgili konularla alakalı tüm bilgiler için bir uzmana danışınız. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Görüş fikir soru ve yorumlarınızı bekliyoruz...