Çocuğumla Eğlence-3 (3 Yaş+)

Geçtiğimiz hafta "Dünya Kitap okuma Haftası" idi. Bu kapsamda, okumaya teşvik için pek çok etkinlik yapıldı. Yılda sadece bir hafta yapılan etkinliklerin, yeterli olmayacağı gayet açık. Kitap okumak; beyni dinç tutar, öğrenmeyi zevkli hale getirir, kültürü artırır, hayata bakışı daha geniş bir açıya çevirir. Yani kitap okuyan insandan, cahilce, bir zarar gelmez. Bu yüzden öncelikle çocuklarımıza, daha küçücük yaşlarda, kitap okuma alışkanlığını aşılamalıyız. Evde küçük bir kitap kurdu olsa hiç de fena olmaz bence. Ancak bir kitap kurdu yaratmak öncelikle örnek olmaktan geçmektedir. Kitap kurdu tarifimiz için aşağıdakiler uygulamaya sokmanız yeterli olacaktır. :)


  • Uyku Saati
Bu yaşlardaki çocuklar kendilerine öyküler, hikayeler, masallar okunmasına bayılırlar. Uyumadan önce okunan kitaplar çocuğunuzun hayal kurarak uyku daha rahat dalmasını sağlayabilir. Öncelikle kitabı alırken çocuğunuzun seçmesini sağlayın. Çünkü onun zevkine ve tercihine göre olan bir kitabı almak, okumak için heveslenmesini sağlayacaktır. Yatmaya yaklaşık yarım saat daha erken gidin. Çünkü kitap okumak zaman alabilir.
Kitabı ilk kez okumadan önce, çocuğunuzun kapağa bakarak, içinde neler olabileceğine dair tahminlerde bulunmasını sağlayın. Sayfaları onun çevirmesine izin verin. Her sorduğu soruya mutlaka cevap verin. Merak ettiği o kadar çok şey olacak ki inanamayacaksınız! Bu kısa çaplı sohbetler hem ona çok şey öğretecek hem kitaptan çok zevk almasını sağlayacak hem de aranızdaki bağı kuvvetlendirecektir. Çocuğunuz bir kitabı sizden belkide 100 gece üst üste okumanızı isteyebilir. Hiç değiştirmeye çalışmayın. Çünkü; kitapta anlatılanların, her defasında aynı olduğunu görmek, güven verici olacaktır.  • Kütüphane Kutusu

Çocuğunuza aldığınız hiç bir kitabı, yaşı büyüdü, diye başkasına vermeyin. Çünkü okumayı öğrendiğinde o kitapları kendisi okumak isteyecek ya da zaman zaman tekrar o kitapları karıştırmak isteyecektir. Bu yüzden ona kitapları koyabileceği rengarenk bir kitap kutusu yapabilirsiniz. Çocuğumla Eğlence-1 (3 Yaş+) yazımda çocuklarımızla yapabileceğimiz boyama etkinliklerinden bahsetmiştim. Bu yazıdaki örnekleri inceleyerek de yapabileceğiniz bu kutuyu, çocuğunuzun rahatlıkla ulaşabileceği bir yere koymalısınız ki, istediğinde kitapları karıştırabilsin.  • Yazar olmak!
Çocuğunuza okuduğunuz kitapların bir yetişkin tarafından yazıldığını anlatarak onu yazar olmaya teşvik edebilirsiniz. Hatta onun ilk kitabını beraber hazırlayabileceğinizi söyleyebilirsiniz. "Nasıl" dediğinizi duyar gibiyim. Şöyle;

  1. Bırakın okuma yazmayı, daha resim bile çizemeyen bu yaştaki çocuklarımıza yardımcı olmamız gerekmektedir. Boş bir defter, boya kalemleri ve gerekli görürseniz yapıştırmak için renkli materyaller ( ip, kumaş parçaları, folyo vb...) hazırlayınız. Çocuğunuzla birlikte bir hikaye yaratın. Daha çok onun hayal gücüne göre hikayeyi şekillendirin. Bu sırada deftere hikayeyi yazın. Bir sayfa yazı ile hikayeyi anlatırken yanındaki sayfayı boş bırakın. Boş olan yerlere sayfayı anlatan resimler çizin ya da çocuğunuzun çizmesini sağlayın. Çizimi siz yaparsanız boyamayı mutlaka o yapmalı. Tabi boyama olması şart değil. Materyallerle de süslenebilir. 
  2. Ailenizdeki insanların fotoğraflarını alarak, çocuğunuzla birlikte her sayfaya bir tanesini yapıştırınız. Resimlerin altına çocuğunuz için bu kişinin ne ifade ettiğini, onun ağzından yazın. Çocuğunuzun bu kişiyi tarif etmesini sağlayarak, nispeten bir "biyografi" çalışmasına ilk adımı atmış olursunuz :)
  3. Bu çalışmayı günlük şeklinde de yapabilirsiniz. Her günün sonunda, yine onun ağzından gün içinde neler yaptığını yazarak resmedebilirsiniz.
  4. Ve en önemlisi; bu yarattığınız kitapları sadece hatıra olsun diye yaratmak yerine, her akşam okunan bir kitap haline getirmelisiniz. Böylece çocuğunuzun öz güveni gelişmiş olmakla kalmayacak, önemsendiğini hissederek, kitap okumaktan çok zevk alır hale gelecektir.


  • Kitabın Ödülü
Kitap okuduğu için ve kitaba olan sevgiyi, ilgiyi arttırmak adına yapmamız gereken bir kaç şey daha bulunmaktadır; ödüllendirmek. Bunu çocuğunuzun hoşlanabileceği bir aktivite yapmalısınız. Örneğin; onu kitap kralı/kraliçesi ilan edebilirsiniz. Kral/kraliçe olması için ona birlikte bir taç yapın. 35-40 cm uzunlukta, 5-6 cm genişliğindeki bir kartonu ve yarım daire şeklindeki kartonun da üzerini istediği gibi boyamasına izin verin. Daha sonra uzun kartonun iki ucunu birbirine yapıştırın. tam ortasına denk gelecek şekilde diğer kartonu yapıştırın. Buyurun tacınız hazır. Ama bir dakika, bir şey eksik!! Tabi ki Kral/kraliçe kostümü! Kostümü de bir çarşaf yardımı ile rahatlıkla yapabilirsiniz. Krala pelerin olabilen çarşaf, Kraliçeler için de uzun kuyruklu bir elbiseye dönüştürülebilir.

Efendim, hepimize kolay gelsin...

Unutmayın, çocuklarımız boş bir defter. Bu defteri biz yazacak ve biz okuyacağız.Not: Yukarıda verilen tüm bilgiler tamamen şahsi kanaatlerdir. İlgili konularla alakalı tüm bilgiler için bir uzmana danışınız. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Görüş fikir soru ve yorumlarınızı bekliyoruz...