Çocuklarda Anksiyete

Hayattan zevk almamız ve mutluluğumuzu sürdürebilmemizin olmazsa olmazlarının başında;
"sağlık"
gelmektedir. Hem fiziksel hem de ruhsal sağlığımız yerinde olmadığı sürece, geri kalan her şey anlamsız olur. Hele, can parçalarımız çocuklarımızın sağlığı, kendimizinkinden bile daha önemlidir. Onlar sağlıklı olsun diye pek çok fedakarlıkta bulunmaya hazır olduğunuzdan eminim.
Peki çocuklarımızın sıkıntılarını nasıl anlarız? Okulda ya da bizim olmadığımız bir ortamda yaşadığı sıkıntıları gelip hemen anlatırlar mı? Özellikle küçük yaştaki çocuklar, daha kendilerini ifade etmeyi bilmediklerinden, bunu yapamayabilirler. Bu tür sıkıntılar farklı şekillerde kendisini gösterebilir. Çocukların bazı hareketlerinin bizim tarafımızdan anlaşılır hale gelmesi zaman alabilir.
Çocuğumun sıkıntıda olduğunu nasıl anlarım? Çocuğum neden sıkıntıda olabilir? Bu sıkıntıda benim payım ne olabilir? Bu sıkıntılar tedavi edilebilir mi? Onun sıkıntılarını doğru yönlendirmeler ile avantaja çevirmek mümkün olabilir mi? Tüm bu soruların cevabını bir uzmana sormakta fayda var diye düşündüm. Psikolog T.Batu Aksu sağ olsun, beni kırmadı ve görüşlerini bizlerle paylaştı. "Anksiyete" başlıklı yazısında merak ettiğiniz tüm yanıtları bulacaksınız.

Unutmayın! Çocuklarımız boş bir defter. Bu defteri biz yazacak ve biz okuyacağız.
Not: Yukarıda verilen tüm bilgiler tamamen şahsi kanaatlerdir. İlgili konularla alakalı tüm bilgiler için bir uzmana danışınız. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Görüş fikir soru ve yorumlarınızı bekliyoruz...