Kanser ve Kahve İlişkisi

Hoş sohbetlerin vazgeçilmezi "kahve"yi kim sevmez ki! Uğruna şarkılar, şiirler yazılan, festivaller
yapılan kahve için atasözleri bile bulunmaktadır. Günümüzde kahve ayrı bir kültür olarak görülmektedir. Öyle ki; kahve uzmanlarına "barista" denilmekte ve çeşitli yerlerde kahve kursları verilmektedir. Tüm dünyanın ortak damak tadı olan kahvenin, 70 farklı türü bulunmaktadır. Geniş bir kahve yelpazesinin olmasına karşın, dünyada "Türk Kahvesi" en çok bilinen kahve türleri arasına girmeyi başarmıştır. Bu başarı lezzetinden ve sunuş şeklinden kaynaklı olduğu için biz Türkler tarafından da oldukça tercih edilmektedir.
Ülkemizde, hatta tüm dünyada; her geçen yıl artan kanser vakalarının olması, araştırmaları "kahve ve kanserin ne şekilde bir ilişkisi olduğuna" yöneltmiştir. Beslenmenin kanser riski üzerinde çok fazla etkisi olması, kahvenin de etkisi olabileceği düşüncesini doğurmuştur. Bu yüzden sizler için Sağlık Bakanlığı Kanser Daire Başkanlığının yayımladığı "Kahve ve Kanser" raporunu inceledim. Bakanlığın raporuna göre "kahve kanseri önler" ya da "kahve kansere yol açar" diyemiyorum. Çünkü; araştırmalar her kansere göre durumun değiştiğini gösteriyor. Bu yüzden raporu olabildiğince derleyerek, hastalık hastalık ayırarak sizlerle paylaşmak istedim.

  • Meme Kanseri
Kahvenin kanserden koruduğu araştırmalarla net olarak ispatlanamamıştır. Net olarak ispatlanamayan kanser türlerinden biri de meme kanseridir. Bu türde kahve tüketimi arttıkça kanser olma riski de arttığı bazı araştırmalarca desteklenmesine rağmen Sağlık Bakanlığının altını çizerek belirttiği bazı şeyleri atlamamakta da fayda var diye düşünüyorum. Bu ; araştırma yapılan insan sayılarını  ve ayrıntılarının arttırılarak yapılması gerektiğidir.

  • Prostat Kanseri
Yine bazı ve sınırlı sayıda yapılan araştırmalara göre meme kanserinin tersine, prostat kanserinde kahve tüketiminin olumlu sonuçları olduğu görülmektedir. Yani, kahve tüketimi prostat kanseri riskinin azaltmaktadır.

  • Kalın Bağırsak Kanseri
Kalın bağırsak kanserine yakalanma riski ile kahve tüketimi ilişkilendirildiğinde; yine bazı araştırmalara göre kadınlarda kanser olma riskini arttırdığı görülmüştür.

  • Mesane Kanseri
Kahve tüketiminin mesane kanseri riski üzerindeki etkileri araştırıldığında; riski arttırdığı görülmüştür.

  • Pankreas Kanseri
Sağlık Bakanlığının belirttiği araştırmalara göre; kahve tüketmeyen veya bazen günde bir kahve içen kişilere göre, kahve tiryakileri için pankreas kanseri riski %18 daha az , düşük ve orta düzeyde kahve tüketenlerde ise %14 daha az olduğu görülmüştür. İlginç olan ise; erkeklerde kahve tüketimi azaldığında pankreas kanseriyle ilişkili olduğu görülürken, aynı ilişki bayanlarda görülmemiştir!

  • Menopoz ile İlişkisi
Yine sınırlı sayıda yapılan bazı araştırmalar baz alındığında; menopoz öncesi dönem için, kahve tüketimi, koruyucu etkide olmaktadır. Fakat bu duruma rağmen, menopoz sonrası için aynı şey söylenememektedir. menopoz sonrası kahve tüketimi koruyucu etkisini yitirmektedir.

  • Çocukluk Dönemi Lösemisi
Hamilelik döneminde, annenin kahve tüketimi; çocukluk çağı akut lösemi (AL) arasındaki ilişki araştırılmıştır. Hiç tüketmeyenler veya az tüketenler ile riskin daha az , yüksek düzeyde içenlerde riskin daha yüksek olduğu görülmüştür. ;Yani hamilelik esnasında tüketilen çok miktarda kahve, bebeğin çocukluk döneminde çocukluk çağı akut lösemi (AL) hastalığına yakalanma riskini arttırmaktadır.

  • Kolon kanseri
Kadınlarda kahve tüketiminin kolon kanseri üzerinde herhangi bir risk ile ilişkili olmadığı bulunmasına karşın erkeklerde bu tam tersidir. Erkeklerde çok kahve tüketimi, kolon kanseri riskini arttırdığı bulunmuştur.


  • Karaciğer Kanseri
Kahve tüketiminin, karaciğer hasarlarına karşı koruyucu olduğunu görülmektedir. Yani karaciğer kanseri riski, kahve tüketimi ile %43 düşmektedir.


*Tüm bu bilgilere rağmen; Bakanlık raporunda belirttiği tüm araştırma sonuçlarının; yüz binlerce kişiye uygulanmasına karşın bu sayının yetersiz olduğunu, şahıslara yapılan anket uygulaması sonucu olduğu ve kahve tüketilirken beraberinde içilen tütün ve benzeri şeylerin değerlendirilmeye alınmadığını belirtmektedir. Bu sebepledir ki; kahve tütün ürününün beraber tüketilmesinin zararlı ya da faydalı olduğu ile ilgili herhangi bir beyanda bulunulmamıştır.


Kaynak: http://kanser.gov.tr/bilgi-dokumanlar/raporlar/1241-kahve-hakk%C4%B1nda.html


İlgili yazılar


Not: Yukarıda verilen tüm bilgiler tamamen şahsi kanaatlerdir. İlgili konularla alakalı tüm bilgiler için bir uzmana danışınız. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Görüş fikir soru ve yorumlarınızı bekliyoruz...