Alkol ve Kanser İlişkisi

Alkollü ve alkolsüz içeceklerle arası iyi olan biriyim diyemem. Ama etrafımda hatırı sayılır derecede alkol tüketen insan olduğunu fark ettim. Alkol ve kanser arasındaki ilişkiyi araştırmaya başlamadan önce, alkolün, kansere neden olamayacağını düşünüyordum. Bu kanı nereden beynime işledi hiç bir fikrim yok. Ancak araştırma sonuçları beni oldukça şaşırttı diyebilirim. Sağlık Bakanlığı Kanser Daire Başkanlığının, dünya çapında yapılan araştırmaların yer aldığı yayınlarından yararlanarak, sizlere yıl yıl yapılan ve farklı sonuçlar elde edilen araştırmalardan bahsetmek istiyorum.


  • 2007 Yılında

Dünya Kanser Araştırma Fonu ile Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı (IARC) tarafından yapılan pek çok araştırma toplanarak, değerlendirmeye alındığında; kolorektal, kolon (kalın bağırsak), rektum (kalın bağırsağın makata yakın olan ilk 12 cm.'sinde oluşan kanser türü), ve meme kanseri riskinde, alkolün artışa yol açtığı belirtilmiştir. Bununla birlikte; mide, yumurtalık, prostat, pankreas, mesane ve endometrium (rahim) kanserleri ile alkolün arasında ilişki olduğu belirtilmiştir.

  • 2009 Yılında

Fransa’da yapılan ölüm nedenleri ile bir araştırmada; erkeklerde %13, kadınlarda ise %5’inde alkole bağlı ölümlerin gerçekleştiği görülmüş. Bu araştırmayı yaş gruplarına göre değerlendirmek gerektiğinde ise; 15-34 yaş aralığındaki insanların %22’sinin, 35-64 yaş aralığındaki insanların %18’inin, 65 yaş ve üstü insanların %7’sinin ölüm nedeni alkol olmuştur. Bahsedilen ölümler alkol nedenli gerçekleşmiş olsa da ölüm şekilleri; kanser, sindirim sistemi ve kardiyovasküler hastalıklar olduğu tespit edilmiştir.
Bu araştırmayı farklı kılan bir diğer sonuç ise; hepimiz için hayati bir anlam taşımaktadır. Alkolün "az miktarda" kullanımının bile, ölüme yol açabildiği sonucuna ulaşılmıştır.2009 Amerika Birleşik Devletleri ölüm istatistikleri ile alkol satış verileri incelenmiş ve sonuçlar yayınlanmıştır. Sonuçlara göre; alkol tüketimi, kansere bağlı ölümlerin %3.2-3.7’sinden sorumludur. -Kadınlarda; meme kanserine bağlı ölümlerin %15’i alkol nedeniyle gerçekleşmiş, erkeklerde; üst solunum yolu ve özofagus (yemek borusu) kanserleri alkol  nedeni ile gerçekleşmiştir. Bu araştırmada alkole bağlı kanserler ölümleri; erkeklerde günde 1.5 kadeh alkol alımı bile olsa dahi %16-25’ine, kadınlarda ise; 1 kadeh alkol alımı bile %31-51’ine yol açtığı sonucuna ulaşılmıştır.

  • 2011 Yılında

Shutze ve arkadaşları tarafından, 8 Avrupa ülkesinde yapılan araştırmada;  erkeklerde görülen kanserlerin %10’u, kadınlarda ise %3’ü alkol tüketimi yüzünden meydana geldiği anlaşılmıştır.


  • 2013 Yılında

Ahmad Kiadaliri ve arkadaşları tarafından yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre; alkolün bırakılması, larink (boğaz) ve farinks (üst yutak) kanserlerinin oluşma riskini, ilk yıllarda %2, 5. yılın sonunda ise; %15 azalma görülmüştür. Ancak bu tür kanserlerde, hiç alkol almamış kişiler ile eşit düzeyde riske sahip olabilmek için 36-39 yıl geçmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.


  • Son yıllarda yapılan araştırmalara göre; karaciğer başta olmak üzere ağız boşluğu, larinks, farinks ve özefagus kanserlerinin alkol tüketimine doğru orantılı olarak, gelişme riskinin arttığı tespit edilmiştir.

  • SONUÇ:
  1. Menepoz, kardiyovasküler ve DM gibi bazı hastalıklara karşı az miktarda şarap vb. alkol tüketiminin koruyucu etkilerinin olduğu bazı yayınlarda belirtilmesine karşın, alkolün, bu etkilerin 10 katı kadar daha fazla ölüme yol açtığı
  2.  Alkol tüketimi için sağlıklı ya da zararsız denilebilecek bir dozun (eşik değerinin) olmadığı
  3.  Oldukça az miktarda alkol tüketiminin de çok miktarda tüketen kişilerle aynı kanser riskine yol açtığı sonuçlarına ulaşılmıştır.

Bol keyifli, sağlıklı günler diliyorum...İlgili yazılar


Kaynak:Not: Yukarıda verilen tüm bilgiler tamamen şahsi kanaatlerdir. İlgili konularla alakalı tüm bilgiler için bir uzmana danışınız. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Görüş fikir soru ve yorumlarınızı bekliyoruz...